آرتروز زانو و بهترین راههای درمان بدون جراحی

New Project31

در این مقاله راجع به رایج ترین مشکل زانو و راه های نوین درمان آن در مرکز توانبخشی اریکه پرسپولیس به صورت مختصرمی پردازیم . درفرم پایین  صفحه می توانید سوالات خودرا به صورت رایگان از متخصصین این مرکز بپرسید . متخصصین ما در کوتاه ترین زمان ممکن پاسخگوی شما هستند.

آرتروز زانو چیست ؟ 

آرتروز زانو یکی از رایج ترین مشکلات مربوط به زانو می باشد که اغلب در سنین بالا منجر به بروز درد, تورم و خشکی مفصل زانو      می شود. این بیماری به دلیل ساییدگی غضروف مفصلی که بین استخوان های ران و پا وجود دارد ایجاد می شود. وجود غضروف مفصلی و مایع مفصلی منجر به نرمی حرکات بین استخوان ها می شود . با افزایش سن و به ویژه در افرادی که طی سال ها  فشار زیادی را به مفصل زانو وارد کرده اند, غضروف مفصلی به تدریج تخریب و مایع مفصلی کم می شود که درنهایت ساییدگی استخوان ها روی هم منجر به درد, خشکی و ناتوانی در انجام کارهای روزانه می شود.

آیا آرتروز زانو درمان دارد؟

عده ای از مردم بر این باورند که آتروز درمانی ندارد و عده ای نیز خواهان درمان قطعی بیماری خود هستند.هر دوی این باورها غلط است . واقعیت این است که امروزه درمان های بسیار خوبی برای آرتروز زانو وجود دارد که منجر به کاهش درد ,خشکی ,تورم و بهبود عملکرد بیمار و افزایش کیفیت زندگی او می شود .اما نباید انتظار داشت که درمان قطعی منجر به بازگشت زانو به حالت کامل نرمال شود.

روش های درمانی و کاهش درد آرتروز زانو:

اصلاح شیوه زندگی:

مهم ترین و اولین اقدام در درمان و پیشگیری از پیشرفت آرتروز اصلاح شیوه زندگی است . پرهیز از فعالیت هایی که نیاز به چمباتمه زدن و یا خم و راست شدن مکرر زانو دارد مانند بالا و پایین رفتن از پله ها باعث کند شدن پیشرفت آرتروز میشود . استفاده از توالت فرنگی و موارد دیگر جهت درمان آرتزوز زانو به شرح ذیل  است.

کاهش وزن:

New Project121

 

کاهش وزن حتی به میزان چند کیلوگرم فشار وارد بر مفصل زانو را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

ورزش درمانی :

New Project111

انجام مرتب ورزش های تقویت کننده عضله چهار سر رانی به بهبود درد و افرایش عملکرد کمک شایانی میکند.سایر ورزش های کششی و تقویتی لازم بسته به هر بیمار توسط پزشک متخصص یا تراپیست تجویز می شوند.

آب درمانی :

New Project131

انجام ورزش های کششی و تقویتی عضلات اطراف زانو در آب در بسیاری بیماران مفید است.

استفاده از داروها :

داروهای ضد درد مختلف ,داروهای دیگر (مانند گلوکوزامین ها و…)و داروهایی ضد دردجدیدتر که بر پایه ترکیبات گیاهی تولید می شونداز جمله داروهای موثر بر آرتروز زانو هستند . همچنین گاهی پزشک صلاح می داند که از داروهای ضد اضطراب و افسردگی برای شما استفاده نماید . مطالعات نشان داده اند که کاهش استرس در بهبود درد بسیار موثر است.

 

فیزیوتراپی:

 

درمان های فیزیوتراپی که شامل استفاده از مدالیته های مختلفی مانند برق درمانی,استفاده از امواج اولتراسونیک,لیزردرمانی ,ماساژ,مگنت و …. می باشند که این درمان ها نیز می تواند منجر به کاهش علایم بیمار مانند درد و خشکی مفصل می شود و با توجه به تشخیص پزشکان متخصص مرکز توانبخشی و درد اریکه پرسپولیس برای بیمار تجویز می شوند.

 

استفاده از زانوبند ها و کفی طبی:

New Project51  New Project61

 

تزریقات داخل مفصلی و بافت نرم اطراف مفصل :

New Project711

تزریقات داخل مفصل زانو یا نواحی اطراف زانو مانند بورس ها و…. از درمان های موثر آرتروز می باشد . از ترکیبات کورتیکواسترویید ها , اسید هیالورونیک (معروف به ژل) و …در تزریقات استفاده می شود .

 

سلول درمانی :

(پی آر پی    )  PRP

New Project81

در این روش نوین درمان ,از خون خود بیمار برای درمان استفاده می شود.به این روش درمانی درمان بیولوژیک نیز گفته می شود. به این صورت که ابتدا مقداری خونگیری از فرد انجام میشود و طی فرآیندی که حدود یکساعت طول می کشد سلول های ترمیم کننده موجود در خون یعنی پلاکت ها جدا می شوند .  این سلول های خالص شده در هر نهایت به داخل مفصل زانو تزریق می شوند . این سلول ها حاوی فاکتورهای رشد و مواد خاصی هستند که می توانند منجر به ترمیم و بازسازی غضروف مفصلی شوند . ویژگی مهم این درمان این می باشد که از سلول های ترمیم کننده خون خود فرد در روند ترمیم و بازسازی استفاده می شود ,لذا فاقد هر گونه اثرات جانبی مهم است .

 

جراحی تعویض مفصل زانو( آرتروپلاستی ):

New Project91

 

جراحی تعویض مفصل زانو به عنوان آخرین روش درمان در مواردی که بیمار به درمان های بالا پاسخ ندهد انجام می شود.

 

دکتر لیلا صدیقی پور

متخصص طب فیزیکی و توان بخشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.