نوار عصب و عضله (EMG)

electromyography 1280

این تست جهت بررسی فیزیولوژی و عملکرد عصب‌های اندام‌ها، وضعیت عملکرد عضلات، بررسی اختلالات احتمالی فشار دیسک کمر یا گردن بر عصب‌های دست و پا، بیماری‌های احتمالی درگیر کننده‌ی عصب‌های بدن مثل دیابت و… بکار می‌رود که توسط متخصص طب فیزیکی و توانبخشی انجام می شود.

در ابتدا با معاینه و شرح حال وضعیت کلی مشخص، و سپس با انجام تست به تایید یا رد تشخیص‌های افتراقی خواهد پرداخت.

در ابتدا بوسیله یک جریان ضعیف الکتریکی به اصطلاح مثل برق فیزیوتراپی در حد چند میلی آمپر، که نوار عصب نام دارد، عصب‌های حسی و حرکتی اندام‌ها تحریک و پاسخ آن توسط گیرنده‌های دستگاه ثبت می‌گردد که بر اساس پارامترهای مختلفی وجود اختلال احتمالی سنجیده میشود.

یکی از رایج‌ترین اختلالاتی که جهت تست عصب و عضله مراجعه می‌کنند تنگی کانال مچ دست می‌باشد. در مرحله بعدی که نوار عضله می‌باشد سوزن‌های ظریفی مثل طب سوزنی، که سیم‌هایی بسیار نازک و توپر شبیه مو می‌باشند، در برخی نقاط عضلات اندام‌ها به صورت سطحی در عضلات قرار می‌گیرد که نه چیزی تزریق می‌گردد نه جریان برق دارد و لذا درد زیادی ندارد که حتی برخی از مراجعین متوجه شروع و اتمام تست نمی گردند.

این تست نشان دهنده وضعیت عملکردی عضلات و نیز وجود فشار احتمالی دیسک بر عصب مربوطه‌ی آن عضله می‌باشد و در تشخیص وجود یا شدت فشار دیسک بر عصب بکار می رود. همانطور که اشاره شد یکی از شایع‌ترین اختلالاتی که مراجعین توسط تست نوار عضله تشخیص داده می‌شوند اختلالات دیسک و سیاتیک می‌باشد.

انجام تست بسته به بیمار حدود 10 الی 20 دقیقه به طول می‌انجامد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.