لیزرتراپی پرتوان (لیزردرمانی) در فیزیوتراپی برای درمان بسیاری از بیماری ها استفاده می شود. به طور کلی امواج لیزر در صنعت و در ارتباطات و همچنین در آزمایشات علمی کاربرد گسترده ای دارد. در پزشکی نیز از لیزر استفاده های متنوعی میشود که از جمله آنها می توان استفاده در امور زیبایی، عمل های جراحی دقیق مانند جراحی چشم و … و همچنین در فیزیوتراپی و توانبخشی نام برد.

لیزرتراپی پرتوان (لیزردرمانی) در فیزیوتراپی جهت کاهش التهاب و درد و تحریک ترمیم و…می توان استفاده کرد. یک روش درمانی غیرجراحی است که با توجه به اثرات مطلوبش مورد توجه قرار گرفته است.

انواع لیزرهای قابل استفاده در فیزیوتراپی

لیزرهایی که در فیزیوتراپی مورد استفاده قرار میگیرند به دو دسته لیزر پرتوان و کم توان تقسیم می شوند، این تقسیم بندی بر اساس قدرت لیزر انجام میشود . به لیزرهای کم توان گاها لیزر سرد نیز گفته میشود زیرا در حین استفاده فرد احساس گرما در محل استفاده نمیکند. لیزرهای کم توان باید مستقیما در تماس با پوست قرار گیرند و عمق نفوذ و تاثیر کمتری دارند در مقابل لیزر پرتوان بدون نیاز به تماس مستقیم با پوست با فاصله کمی از پوست قرار گرفته و پرتوهای آن نفوذ بیشتری دارند و به شکلی کاملا بی خطر تاثیر بیشتری در درمان بیماریهای اسکلتی عضلانی میگذارند.

کاربرد لیزرتراپی (لیزردرمانی) چیست؟

کاربرد لیزردرمانی برای دردکمر در مرکز توانبخشی فاطمه زهرا

در درمان دردهای اسکلتی و عضلانی شامل درد زانو، درد کمر، درد گردن، درد شانه و سایر مفاصل و ساختارهای اسکلتی عضلانی موثر میباشد.

مکانسیم اثر لیزرتراپی (لیزردرمانی) تحریک ترمیم است. وقتی پرتوهای لیزر پرتوان به پوست برخورد میکند چند سانتی متر در بدن نفوذ کرده و با برخورد به سلول ها جذب میشوند و منجر به افزایش سطح انرژی سلول میشود که صرف بازسازی ساختار سلول میشود. همچنین لیزردرمانی موجب جذب سریعتر مواد التهابی در سلول میشود که باعث کاهش التهاب موضعی می شود. لیزرتراپی (لیزردرمانی) از طرفی دیگر باعث افزایش دمای بافت هدف و افزایش خونرسانی به بافت هدف میشود که منجر به ریلکس شدن عضلات و تسریع بازسازی بافت میشود.

 

در چه بیماری هایی می توان از لیزرتراپی (لیزردرمانی) کمک گرفت؟

–        آرتروز زانو، مچ پا و مفصل لگن

–        روماتیسم مفصلی

–        آسیب تاندون شانه

–        بورسیت ( التهاب ساختارهای بالشتکی اطراف مفصلی) مفصل لگن یا شانه

–        ساییدگی دیسکهای بین مهره ای کمر و گردن

–        بیرون زدگی دیسک کمر و گردن

–        درد سیاتیک

–        التهاب تاندون ها

–        سندروم آرنج تنیس بازان (التهاب قسمت کناری آرنج)

–        فاشئیت پلانتار (درد پاشنه پا با یا بدون خارپاشنه)

–        کشیدگی عضلات

لیزرتراپی برای درمان دیسک گردن در مرکز توانبخشی فاطمه زهرا

به طور خلاصه ما در تجویز روش های فیزیوتراپی جهت کاهش درد و ترمیم مشکل مراجعین، از لیزر پرتوان نیز استفاده کرده و اغلب پاسخدهی مطلوبی دریافت میکنیم. اکثر افرادی که به یک عارضه اسکلتی عضلانی مبتلا می شوند تمایل به روش های غیر حراحی و کم تهاجمی تر دارند و حتی در مصرف دارو نیز پذیرش کاملی ندارند.روش های فیزیوتراپی از جمله لیزرتراپی (لیزردرمانی) درمان های مناسبی علی الخصوص در این موارد هستند.

رعایت ایمنی در لیزر تراپی پرتوان

لیزر پرتوان تنها باید توسط فرد کاملا آموزش دیده مورد استفاده قرار گرفته و برای بیمار بکار برده شود. در طی استفاده از لیزر، فرد درمانگر و بیمار هر دو باید از عینکهای محافظ استفاده کنند زیرا با وجود ایمنی این پرتوها برای بدن، در صورت برخورد آنها با چشم ممکن است آسیبهایی جدی و دائمی برای چشم ایجاد شود.

مهمترین نکته در استفاده از لیزرتراپی (لیزردرمانی) تجویز درست و به موقع آن با روش مناسب و در زمان مناسب، با توجه به مشکل بیمار میباشد. این امر تنها با معاینه دقیق بیمار و بررسی مشکل بیمار توسط پزشک متخصص میسر می شود.

استفاده از لیزرتراپی برای درمان در مرکز توانبخشی فاطمه زهرا

لیزر درمانی در مرکز جامع توانبخشی حضرت فاطمه زهرا

مرکز جامع توانبخشی حضرت فاطمه زهرا با بهره گیری از پزشکان متخصص طب فیزیکی و توانبخشی و استفاده از بهترین و معتبرترین لیزرپرتوان موجود در بازارهای جهانی (لیزر امریکایی هیرو) در کنار سایر دستگاه های مجهز و پیشرفته بخش فیزیوتراپی، به منظور تشخیص و درمان انواع مشکلات اسکلتی و عضلانی آماده خدمت رسانی به هموطنان عزیز، به خصوص مردم محترم شهر ورامین و شهرستانهای اطراف می باشد.