بیماری های روانپزشکی در ایران مانند سایر کشورها نسبتا شایع است و تقریبا از هر ۴ نفر یک نفر در طول زندگی دچار حداقل یک نوع اختلال روانپزشکی می شود.

بنابراین اینکه خودمان یا اطرافیانمان به این دسته از بیماری ها مبتلا شویم دور از ذهن نیست.

همه ما انسان ها احساسات مختلفی را در طول زندگی تجربه می کنیم اعم از غم، اضطراب، خوشحالی، خشم. اما باید بدانید که بیماری روانی متفاوت از این احساسات و فراتر از این هاست. فرد مبتلا در تنظیم هیجانات ، رفتارها و شناختش دچار اختلال می شود که می تواند باعث کاهش عملکرد وی در زندگی شود. لذا به فرد مبتلا نگویید اراده ات را قوی کن یا خودت باید به خودت کمک کنی، یا به این چیزهای منفی فکر نکن. قطعا راههایی که شما به ذهنتان می رسد او هم به ذهنش رسیده . کمکی که می توانید به او کنید این است که راهنمایی کنید که چطور از متخصص این بیماری ها یعنی روانپزشک کمک بگیرد.

گاهی همراهان می گویند هوش فرد مبتلا خوب است یا اینکه تا قبل این بیماری حالش خوب بوده و مشکلی نداشته باید بگویم بله این بیماری مانند سایر بیماریهای جسمی ممکن است در هر سنی ایجاد می شود و اینکه ابتلا به اختلال روانی به این معنی نیست که فرد از نظر هوشی مشکل داشته است. و هر فردی با هر ضریب هوشی ممکن است دچار یک اختلال روانی شود .

New Project171

بیماری های روانپزشکی برخلاف بسیاری بیماری های جسمی یک علت واضح،مشخص و عینی ندارند. در ایجاد این اختلالات فاکتورهای مختلفی نقش دارند. مانند فاکتورهای ژنتیکی و ارثی مثلا سابقه خانوادگی اختلال روانپزشکی ، فاکتورهای جسمی و بیولوژی مثل ابتلا به بیماری جسمی خصوصا بیماری های مغزی ، فاکتورهای شخصیتی مثلا شخصیت اضطرابی فرد ، فاکتورهای محیطی مثل استرس ها و مشکلاتی که فرد در طول زندگی تجربه کرده است ، فاکتورهای اجتماعی و اقتصادی مثل فقر . مصرف الکل و مواد هم فرد را مستعد ابتلا به اختلالات روانی می کند.

اختلالات روانی مانند دیگر بیماری های جسمی قابل تشخیص و درمان است.

برای تشخیص این اختلالات به متخصصین این حوزه یعنی روانپزشک مراجعه کنید تا با مصاحبه و معاینه روانپزشکی دقیق به تشخیص درست برسند .

New Project181

انواع اختلالات روانپزشکی:

اختلالات روانپزشکی انواع مختلفی دارد که به چندین دسته تقسیم می شوند. اختلالات شایع روانی در دسته اختلالات اضطرابی، افسردگی،  وسواس، دوقطبی، خواب، جنسی، روانپریشی، خوردن، شخصیتی، مرتبط با استرس و سانحه قرار می گیرند.

گاهی فرد علایم جسمی دارد که دلیل خاصی برای آن پیدا نمی کند در اکثر این موارد علت این علایم جسمی اختلال روانپزشکی است که در زیر این علایم جسمی پنهان شده است.

درمان های روانپزشکی :

درمان بیماری روانی شامل درمان دارویی و غیر دارویی  ( مثل روان درمانی و مشاوره ) است که نوع درمان بستگی به نوع بیماری، شدت بیماری، شرایط اقتصادی و اجتماعی فرد، ویژگی های شخصیتی و جسمی و بیولوژی فرد متفاوت است.

از درمان های جدیدتر تحریک مغزی است که در اختلالات کمی مانند افسردگی و وسواس و در شرایط خاصی موثر است و بیشتر این درمان ها در مرحله تحقیق است. درنهایت اینکه انتخاب نوع درمان با راهنمایی روانپزشک و اولویت بیمار انجام می شود.

برخی فکر می کنند بیماری های روانپزشکی درمانی ندارد و فرد مبتلا تا آخر عمر در همان شرایط و در همان حال باقی می ماند اما واقعیت این است که بسیاری از افراد مبتلا با مراجعه به موقع و درمان و پیگیری مناسب می توانند مانند بقیه مردم زندگی کنند و بیماری آن ها قابل کنترل و درمان است.

New Project191

بیماری های روانپزشکی از نظر سیر درمان:

بیماری های روانپزشکی از نظر سیر درمان با هم متفاوت هستند . بعضی از این اختلالات با پیگیری مناسب درمان می شوند و از بین می روند . بعضی از این اختلالات با درمان مناسب کنترل می شوند و عدم پیگیری مناسب احتمال عود را بالا می برد . در بعضی از این اختلالات هم فرد نیاز است بصورت مادام العمر دارو مصرف کند و تحت نظر روانپزشک باشد . بنابراین اگر فردی از اطرافیان سال هاست که درحال خوردن داروهای روانپزشکی است به این معنی نیست که اگر شما هم مبتلا شده اید باید سالها دارو‌ مصرف کنید. بیماری روانپزشکی شما متفاوت از دیگریست بنابراین درمان هم متفاوت است. این باورهای اشتباه فرد را از مسیر درست درمان دور می کند و درمان را عقب می اندازد که می تواند درمان را سخت تر و پیچیده تر کند.

مرکز جامع توانبخشی حضرت فاطمه زهرا(س) ، اولین مرکز جامع توانبخشی در ایران از سال 1378 ، با دارا بودن بخش های مجهز من جمله بخش اعصاب و روان، خدمات کامل این حیطه را توسط خانم دکتر صمدی، روانپزشک و رواندرمانگر، به مراجعین محترم ارائه می نماید.