مگنت تراپی یکی از دستگاه ها و روش های فیزیوتراپی است.مغناطیس درمانی از زمان مصر باستان مورد استفاده بوده اما بعد از جنگ جهانی دوم به صورت امروزی مورد استفاده قرار گرفته. مطالعات علمی نشان داده مگنت تراپی  میتواند سلول های آسیب دیده بدن در اثر التهاب و بیماری مزمن را ترمیم کرده و عملکرد آنزیم های سلول را بهبود بخشد.

مکانیسم اثر مگنت تراپی:

میدان مغناطیسی تولید شده توسط دستگاه انرژی را به سلول ها و عروق خونی انتقال داده و منجر به کاهش التهاب و تورم و همچنین تحریک بافت  و بازسازی آن میشود. مغناطیس درمانی منجر به بهبود جریان خون و ریلکس شدن عضلات میشود وبا آزادسازی ماده اندورفین درد را کاهش میدهد.

مکانیسم اثرگذاری مگنت تراپی

مگنت تراپی چگونه انجام می شود؟

قسمتی از بدن بیمار برای انجام مگنت تراپی  در یک تونل کوتاه قرار میگیرد. در این تونل میدان مغناطیسی برقرار شده و این میدان با عبور از لباس و بافت های بدن بر عمقی ترین بافت ها نیز تاثیر میگذارد. تونل این دستگاه مانند دستگاه MRI  طویل نیست و حالت استرسی که در دستگاه MRI  برای برخی بیماران به علت کوچکی تونل و طویل بودن آن رخ میدهد در این دستگاه رخ نمیدهد.

مزایای مگنت تراپی :

مگنت تراپی یا مغناطیس درمانی روشی غیر تهاجمی، بدون درد و هر گونه حس ناخوشایند و بدون هیچگونه عارضه  بوده که از روی لباس انجام میشود. حتی در مواردی که عضو هدف در گچ قرار دارد نیز میتوان از این روش استفاده کرد. این روش بر خلاف برخی داروهای مخدر ضد درد به هیچ وجه ایجاد وابستگی نمیکند. در مواردی که آسیب بافت و سیستم اسکلتی مطرح است استفاده از مغناطیس درمانی منجر به تسریع بهبودی میشود.

بیماری هایی که مگنت تراپی  به پیشگیری و درمان آنها کمک میکنند شامل موارد زیر می باشد:

– آرتروز مفاصل به خصوص آرتروز و درد زانو

– کمردرد، دیسک کمر، دردهای سیاتیک

– درد گردن، دیسک گردن

– در موارد بی حسی و گزگز دست ها به منظور درمان سندروم تونل کارپال

– درد شانه، کشیدگی یا پارگی تاندون های شانه و بیماری شانه یخ زده

– تسکین درد مفاصل مختلف شامل مچ دست، مچ پا، آرنج و لگن

– تسریع جوش خورد استخوان در موارد شکستگی

– پیشگیری از پوکی استخوان

– کاهش التهاب و تورم و تسریع بهبودی محل جراحی

– تسریع بهبود بافت نرم شامل اعصاب، عضلات و تاندون ها

بیماریهای قابل پیشگیری با مگنت تراپی

در چه بیمارانی نمیتوان از مگنت تراپی (مغناطیس درمانی) استفاده کرد؟

در گذشته فلزاتی که در اعمال جراحی استفاده می شدند قابلیت قرار گرفتن تحت تاثیر میدان مغناطیسی را نداشتند به طوری که از افرادی که از این فلزها استفاده می کردند نمی شد تصویربرداری MRI  گرفت یا آنها را تحت مگنت تراپی  درمان کرد اما امروزه تقریبا هیچ یک از پروتزها و وسایل فلزی مورد استفاده در جراحی های ارتوپدی خاصیت فرومگنتیک نداشته و میتوان آنها را بدون هیچ عارضه ای در میدان مغناطیسی قرار داد و بیمار تحت درمان مغناطیس درمانی قرار بگیرد. بنابراین کلیه بیماران بعد از اطمینان از اینکه فلزات استفاده شده در بدنشان از میدان مغناطیسی اثر پذیر نیستند میتوانند از این دستگاه ها استفاده کنند. اما افرادی که تحت عمل جراحی کاشت حلزون گوش و یا ضربان ساز قلبی قرار گرفته اند در اکثر موارد نمیتوانند از این روش درمانی استفاده کنند

 

مگنت تراپی در مرکز پزشکی توانبخشی حضرت فاطمه زهرا(س)

مرکز پزشکی توانبخشی حضرت فاطمه زهرا (س) شهرستان ورامین با در اختیار داشتن بهترین دستگاههای فیزیوتراپی، از جمله دستگاه مگنت تراپی آماده خدمت رسانی به بیماران عزیز و کمک به بهبود شما عزیزان می باشد.