معرفی انواع روش‌های درمانی در فیزیوتراپی

فیزیوتراپی درمان آسیب، بیماری و اختلالات حرکتی از طریق روش‌های جسمی مانند ورزش، ماساژ، دستکاری و سایر روش‌های درمانی با استفاده از وسایل مخصوص قبل از استفاده از دارو و جراحی است. فیزیوتراپیست‌ها متخصصان بهداشتی بسیار آموزش دیده‌ای هستند که افرادی که از مشکلات جسمی ناشی از آسیب، بیماری‌های مختلف و پیری رنج می‌برند را درمان می‌کنند.

هدف یک فیزیوتراپ این است که کیفیت زندگی فرد را با استفاده از انواع روش‌های درمانی برای تسکین درد و بازیابی عملکرد یا در صورت آسیب دائمی یا بیماری، برای کاهش اثرات هرگونه اختلال در عملکرد، بهبود بخشد.

فیزیوتراپی دست بزرگسال

انواع فیزیوتراپی

فیزیوتراپی می‌تواند یک درمان مؤثر برای بسیاری از شرایط باشد و درمان به وسیله آن می‌تواند به کاهش زمان بهبودی پس از انواع جراحی‌ها کمک کنند. فیزیوتراپیست‌ها می‌توانند در چندین زمینه مختلف از جمله پزشکی ورزشی، بهداشت کودکان (اطفال) و بهداشت زنان تخصص داشته باشند. دو حوزه مختلف در این زمینه وجود دارد:

  • اسکلتی – عضلانی

که به آن فیزیوتراپی ارتوپدی نیز گفته می‌شود و برای درمان بیماری‌هایی مانند رگ به رگ شدن، کمر درد، آرتروز، کشیدگی، بی اختیاری، بورسیت، مشکلات وضعیتی، ورزش و آسیب‌های محل کار که به دلیل کاهش تحرک اتفاق می‌افتد، استفاده می‌شود. توان بخشی بعد از انجام جراحی نیز در این گروه گنجانده شده است.

  • مغز و اعصاب

این برای درمان اختلالات سیستم عصبی، از جمله سکته مغزی، آسیب نخاعی، آسیب‌های مغزی اکتسابی، مولتیپل اسکلروزیس و بیماری پارکینسون استفاده می‌شود. همچنین برای توان بخشی بعد از جراحی مغز نیز استفاده می‌شود.

فیزیوتراپی زانو

 

انواع روش‌های درمانی در فیزیوتراپی

درمان هر فرد متناسب با نیازهای خاص وی تنظیم شده و یک فیزیوتراپیست طیف وسیعی از روش‌های درمانی را انتخاب می‌کند، از جمله:

درمان‌های دستی: این روش شامل دستکاری و تحرک مفصلی است که باعث تحرک ستون فقرات می‌شود.

برنامه‌های ورزشی: مانند تقویت عضلات، تمرین‌های خاص، کشش و تمرینات قلبی عروقی.

تکنیک‌های الکتروتراپی: شامل تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست (TENS)، لیزر درمانی، دیاترمی و سونوگرافی است.

مرکز جامع توانبخشی-پزشکی فاطمه الزهرا

این مرکز به صورت کاملاً اصولی و حرفه‌ای در زمینه خدمات توانبخشی و پزشکی فعالیت می‌کند. لیزر پرتوان، مگنت تراپی، شاک ویو، طب سوزنی، ورزش درمانی و حرکات اصلاحی از مهم‌ترین ارائه شده توسط این مرکز می‌باشد. فیزیوتراپی برای تمام بخش‌های بدن استفاده شده و به بهبود تمام مشکلات حرکتی و عضلانی کمک می‌کند. فیزیوتراپی بخش‌های بسیار گسترده‌ای داشته و برای درمان مشکلات گردن، کمر، شانه، لگن، دست، پا و زانو بسیار مؤثر و مفید است. فیزیوتراپی باعث کاهش درد در مناطق گفته شده و بهبود وضعیت حرکتی بیمار می‌شود. همچنین از آسیب‌های بیشتر در نواحی مختلف بدن جلوگیری می‌کند.

در این مرکز جدیدترین دستگاه‌های مورد نیاز برای انجام فیزیوتراپی مورد استفاده قرار گرفته و متخصصین بسیار با تجربه‌ای در این زمینه به کار گرفته شده‌اند.