تخصص طب فیزیکی، یکی از رشته‌های تخصصی شاخه‌های علوم پزشکی است. که به بررسی تشخیص و درمان بیماری های اسکلتی عضلانی و مفاصل می پردازد. و نیز در زمینه توانبخشی بیماران معلول یا توانبخشی بعد از جراحی فعالیت می کند. در واقع حیطه فعالیت متخصصین این رشته بررسی و درمان درد های کل بدن به علاوه ضعف و ناتوانی می باشد.

متخصص طب فیزیکی

زمینه های فعالیت طب فیزیکی:

تخصص طب فیزیکی و توانبخشی سه حیطه کاری دارد.

حیطه اول: اختلالات جسمی اسکلتی عضلانی و مفاصل

اختلالات جسمی اسکلتی عضلانی و مفاصل ، در واقع دردهای بدن مثل کمردرد، درد گردن، اختلالات دیسک، ستون فقرات و سیاتیک، آرتروز مفاصل، گرفتگی عضلات، پوکی استخوان، آسیب های ورزشی، گزگز و مورمور و درد در دست و پا…  می باشد که مورد بررسی وتحت درمان قرار می گیرد. با توجه به اینکه افراد در طول عمر حداقل چند بار به این عوارض مبتلا می شوند، دانستن حیطه فعالیت متخصصین این رشته مفید خواهد بود.

اختلالات جسمی اسکلتی عضلانی و مفاصل

روش های درمانی  اختلالات جسمی اسکلتی عضلانی و مفاصل:

روش های درمانی به کار گرفته شده در این رشته غیر جراحی می باشد مثل تجویز داروهای خوراکی و تزریقی، فیزیوتراپی، کاردرمانی، طب سوزنی، درمانهای دستی کایروپراکتیک یا مانیپولاسیون، تزریق های داخل مفاصل، تزریقات عضلانی موضعی، بلوک های عصبی ،تزریق فرآورده‌های خونی(پی آر پی یا سلول های بنیادی) تزریق بوتاکس ،تزریقات ستون فقرات و غیره…

در مجموع متخصصین این رشته با روشهای غیر جراحی به درمان دردهای اسکلتی عضلانی و مفاصل می پردازند.

حیطه دوم : تست تشخیصی نوار عصب و عضله

فعالیت متخصصین این رشته تست تشخیصی نوار عصب و عضله می باشد. در این تست به بررسی و تشخیص اختلالات و بیماریهای درگیر کننده عصبهای عموماً اندامها و عضلات، بیرون زدگی های دیسک ستون فقرات و نیز برخی دیگر از بیماری ها می پردازد. در تست نوار عصب، عصب های اندام ها ازلحاظ گیر افتادگی، آسیب قطع شدگی و غیره مورد بررسی قرار می‌گیرد. در تست نوار عضله، عضلات بدن و بیماری های درگیر کننده آن و نیز اختلالات درگیر کننده عصب های عضلات منجمله فشار دیسک بر عصب های اندام ها مثل سیاتیک مورد بررسی قرار می گیرد.

مثال های شایع آن تشخیص و بررسی شدت بیرون زدگی دیسک کمر و فشار آن بر عصب های پا(سیاتیک) و نیز تنگی کانال مچ دست می باشد که به عصب انگشتان فشار وارد می کند.

 حیطه سوم: توانبخشی

فیزیوتراپی، کاردرمانی و توانبخشی بیماران ناتوان و معلول مثل سکته مغزی، ام اس، پارکینسون، و همچنین توانبخشی قبل و بعد از جراحی ها و فیزیوتراپی درد در این حیطه قرار می گیرد.

به طور خلاصه درمان دردهای کل بدن از جمله عضلات استخوان ها و مفاصل و اعصاب با روش‌های غیر جراحی مانند تزریقات مفاصل عضلات و ستون فقرات و بلوک های عصبی به همراه فیزیوتراپی و نیز کاردرمانی و توانبخشی توسط متخصصین این رشته انجام می گردد.

توانبخشی

 درمان کمردرد با طب فیزیکی

یکی از شایع ترین علل مراجعه بیماران کمردرد می باشد که عموما به علت بیرون زدگی دیسک کمر و فشار بر بافت های اطراف مثل عصب های پا(سیاتیک) می باشد. علل دیگر شامل اسپاسم عضلات،  درگیری مفاصل کوچک مهره های کمر، ساییدگی مهره ها، درگیری مفصل بین لگن و ستون فقرات و…است.

روش درمان کمردرد با طب فیزیکی

بعد از معاینه و تشخیص، بستگی به شدت بیماری، در درمان از روش های غیر جراحی مثل دستگاه های نوین فیزیوتراپی شامل لیزردرمانی پرتوان، مگنت تراپی، شاک ویو، درمان های دستی منوال، طب سوزنی، تمرین درمانی، … در کنار تجویز داروها استفاده می گردد. اکثر بیماران با این دستورات بهبود می یابند. تجویز کمربند طبی اگر نیاز باشد در بخش ارتوپدی فنی انجام می شود. در صورت عدم پاسخ مطلوب تزریق ستون فقرات مد نظر قرار می گیرد.  مشاوره درد نیز توسط متخصص اعصاب و روان، در موارد لازم انجام می گیرد. در واقع طیف وسیعی از روش ها و درمان های جدید بکار گرفته می شود تا بهترین پاسخدهی و رضایت مراجعین محترم حاصل شود.

درمان کمردرد با طب فیزیکی

طب فیزیکی در مرکز جامع توانبخشی حضرت فاطمه زهرا

مرکز جامع توانبخشی حضرت فاطمه زهرا اولین مرکز جامع توانبخشی در ایران از سال ۱۳۷۸ با دارا بودن بخش های مجهز من جمله بخش فیزیوتراپی پیشرفته، لیزر پرتوان، مگنت تراپی، شاک ویو، کاردرمانی و… ، بخش تخصصی طب فیزیکی شامل نوار عصب و عضله، تزریقات ستون فقرات و مفاصل، پی آر پی… ،  در کنار سایر بخشهای مرکز جامع من جمله بخش روانپزشکی با مشاوره درد توسط متخصص اعصاب و روان، روان درمانگر و بخش ارتوپدی فنی که به تهیه کفش و کفی طبی ،اسکن پا و اسکن قامت می پردازد و نیز سایر بخش های تکمیلی، یک مجموعه جامع جهت بررسی و درمان کامل در اختیار بیماران محترم قرار می دهد تا ان شاءالله حدکثر رضایت از نتیجه مطلوب بدست آید.