دیسک کمر

New Project11c

یکی از علل کمردرد ضایعات دیسک بین مهره های کمر می باشد که معمولا به صورت پارگی لایه خارجی دیسک و بیرون زدگی هسته ژلاتینی دیسک به بیرون می باشد.
در اثر این بیرون زدگی محتویات دیسک به اعصابی که از نخاع کمر خارج می شوند فشار وارد می کنند که باعث کمردرد، گزگز و مورمور و بی حسی و درد در پاها می باشد.
از عوامل مستعد کننده این بیماری می توان به آرتروز مهره های کمر ناشی از افزایش سن و نیز انجام فعالیت های سنگین مثل بلند کردن جسم سنگین اشاره کرد.
گاها ممکن است بیرون زدگی دیسک زیاد باشد و به نخاع یا به تعداد زیادی از اعصاب کمر و دنبالچه ای فشار وارد کند و علائم شدیدی مثل ضعف پاها و بی اختیاری ادراری و بی حسی ناحیه شرمگاه ایجاد نماید که این موارد نیازمند درمان اورژانسی می باشد.
در موارد خفیف تر درمان به صورت استراحت کوتاه مدت، ورزش های کمر جهت تقویت عضلات کمری و حمایت مناسب مهره ها، آب درمانی صحیح، داروهای ضد درد و التهاب خوراکی و موضعی، طب سوزنی، فیزیوتراپی و… می باشد.
در صورت عدم پاسخ مناسب به درمان، روش های کمکی مانند تزریق داروی ضد التهابی از راه پوست ناحیه کمر در ناحیه بیرون زدگی دیسک جهت فروکش کردن التهاب ناشی از فشار دیسک روی عصب و رفع درد و التهاب مورد استفاده قرار می گیرد.
بدیهی است که تشخیص مطمئن و تعیین شدت بیماری و درمان متناسب آن نیازمند معاینه دقیق می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.