نوار مغز (EEG)

ثبت نوار مغزی یا الکترو آنسفالوگرافی (Electroencephalography) یا الکترومغزنگاری، ثبت فعالیت الکتریکی مغز است.

این تکنیک شامل اخذ سیگنال توسط الکترودهای سطحی،بهبود سگنال (معمولا تقویت و حذف نویز) چاپ سیگنال و آنالیز آن می شود. آن چه روی کاغذ چاپ می شود الکتروآنسفالوگرام نامیده می شود.

دستگاه الکتروانسفالوگرافی برای اندازه گیری فعالیتهای الکتریکی لایۀ سطحی از قشر مغز به کار می رود و مهمترین کار این دستگاه، تشخیص انواع تشنج ها می باشد. از نتایج این آزمایش می توان در تشخیص: سردردها ، سرگیجه ها، تومورهای مغزی، سکته مغزی، ضربه ها، التهاب مغز(انسفالیت) بهره گرفت.

پزشکان از نوار مغز برای تشخیص بیماری صرع یا اختلال‌های خواب استفاده می‌کنند. استفاده از نوار مغز برای تشخیص بیماری‌های اعصاب و بسیاری از اختلال‌ها ضروری و مهم است و بهتر است مورد توجه قرار گیرد.

قبل از گرفتن نوار مغز چه نکاتی باید رعایت شود؟

اگر هر گونه دارو اعم از داروهای با نسخه، بدون نسخه یا داروهای مکمل استفاده می‌کنید، پزشک خود را مطلع سازید.

شب قبل از انجام تست موهای خود را بشویید و از هیچ یک از مواد و محصولات آرایشی استفاده نکنید.

نوار مغز 3
نوار مغز 2
نوار مغز 1

در هنگام گرفتن نوار مغز چه اتفاقی روی می‌دهد؟

به حالت خوابیده روی تخت،کارشناس فنی حدود 20 حسگر (سنسور) کوچک را بر روی کف سرتان (جمجمه سر) قرار می‌دهد. این سنسورها، الکترود نامیده می‌شوند و فعالیت سلول‌های درون مغز که به آن‌ها نورون گفته می‌شود را جمع‌آوری می‌کنند و برای دستگاهی ارسال می‌کنند که نتیجۀ این تست به شکل رشته‌هایی از خطوط بر روی کاغذ یا صفحۀ کامپیوتر نمایش داده می‌شود.

در ابتدا چشمانتان باز است و بعد باید چشمانتان را ببندید. مسئول فنی ممکن است از شما بخواهد که نفس عمیق بکشید یا به یک لامپ خیره شوید. در هر کدام از این حالت‌ها امواج ساطع شده از مغز متفاوت هست. نوار مغز را می‌توان به هنگام خوابیدن در شب نیز انجام داد.
اگر علاوه بر فعالیت‌های مغز، علائم دیگری مانند تنفس و نبض نیز ضبط شوند به آن آزمایش چندگانه خواب (پلی سومنوگرافی) می‌گویند.

 

بعد از انجام نوار مغز چه باید کرد؟

مسئول فنی الکترودهای قرار داده شده در کف سر را بر می‌دارد و محل‌هایی که با چسب آغشته شده است را می‌شوید.

پس از اتمام تست می‌توانید مصرف داروهای خود را آغاز کنید. نتیجه نوار مغز را به پزشک نشان دهید؛ پزشک از طریق الگوهای موجی مشکلات موجود در سیستم عصبی را تشخیص می‌دهد.

اگر پزشک به شما برای انجام نوار مغز توصیه کرده، جهت تشخیص بهتر بیماری و شناخت بهترین مسیر درمان است.